Rodzaje przyznawanej pomocy

  1. Zasiłek stały
  2. Zasiłek okresowy
  3. Zasiłek celowy i celowy zasiłek specjalny
  4. Schronienie
  5. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi)
  6. Mieszkanie treningowe
  7. Pobyt i usługi w domu pomocy społecznej
  8. Praca socjalna
  9. Asystent rodziny

1. Zasiłek stały

Zasiłek stały przysługuje:

– pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;

– pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe
od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

– w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku
nie może być wyższa niż 1.229,00 zł miesięcznie

– w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

2. Zasiłek okresowy

Zasiłek okresowy, przysługuje: w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń
z innych systemów zabezpieczenia społecznego:

– osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;

– rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.

Zasiłek okresowy ustala się:

– w przypadku osoby samotnie gospodarującej – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie

– w przypadku rodziny – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym rodziny,
a dochodem tej rodziny.

3. Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy

W celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy. Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Zasiłek celowy może być przyznany również osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej lub ekologicznej.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany: specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi.

4. Schronienie

Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe, tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.

Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia osobom bezdomnym, które
ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy
w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście
z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.

Noclegownia zapewnia schronienie osobom bezdomnym, świadcząc tymczasową pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia.

Tymczasowe schronienie może być udzielone również w formie ogrzewalni, która umożliwia interwencyjny, bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych co najmniej
w miejsca siedzące

Odpłatność za pobyt w Schronisku, określa Uchwała Nr IX/117/19 Rady Gminy Kościerzyn z dnia 23 października 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt
w schronisku dla osób bezdomnych, w schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, które ostatnie stałe miejsce zameldowania posiadały lub posiadają na terenie Gminy Kościerzyna (Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego z dnia 14 listopada 2019 r.,
poz. 4995),

5. Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi)

Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Odpłatność za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze określa Uchwała Rady Gminy Kościerzyna Nr X/130/19 z dnia 22.11.2019 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania (Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego z dnia 10.12.2019 r. poz. 5722).

Odpłatność za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi określa Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 22.09.2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.

6. Mieszkanie treningowe

Mieszkanie treningowe jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia.

Wsparcie w mieszkaniu treningowym może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu
na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia
w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia ról społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia.

Wsparcie w mieszkaniu treningowym jest przyznawane na czas określony i nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.

Odpłatność za pobyt w mieszkaniu treningowym określa Uchwała Nr I/529/24 Rady Gminy Kościerzyna z dnia 26 stycznia 2024 r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności
za pobyt w mieszkaniu treningowym (Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego z dnia
28 lutego 2024 r. poz. 1094).

7. Pobyt i usługi w domu pomocy społecznej

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Osobę, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej,
po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne
na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca.

Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

– mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu

– małżonek, zstępni przed wstępnymi, zgodnie z umową zawartą

– gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej, w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby.

8. Praca socjalna

Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona jest:

– z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;

– ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji
i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.

Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny lub projekt socjalny. W pracy socjalnej wykorzystuje się właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samostanowienia. Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.

9. Asystent rodziny

Asystent rodziny realizuje pracę socjalno – wychowawczą poprzez towarzyszenie rodzinie, szczególnie rodzinie z dziećmi w poszukiwaniu rozwiązań jej trudnej sytuacji życiowej. Asystent rodziny pomaga i wspiera w pokonywaniu trudności tak, aby rodzina w przyszłości potrafiła samodzielnie rozwiązywać różne sytuacje kryzysowe i radzić sobie z różnymi problemami. Asystent również pracuje z kobietami w ciąży oraz z rodzinami dzieci niepełnosprawnych
w ramach ustawy „Za życiem”. Ponadto asystent wspiera rodziny starające się o powrót dzieci
z pieczy zastępczej.

Do zadań asystenta należy m. in.:

  • opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny
    i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,
  • opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu
    w pieczy zastępczej,
  • udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów opiekuńczo-wychowawczych, poprzez pedagogizacje rodziców, przekazywanie informacji na temat prawidłowych postaw rodzicielskich, sposobów komunikowania się oraz metod wychowawczych,
  • wspieranie aktywności społecznej rodziny, towarzyszenie klientom w załatwianiu spraw urzędowych i innych instytucjach (nauka pisania pism urzędowych oraz wypełniania dokumentów), motywowanie do udziału w grupach samopomocowych, doradzanie
    jak organizować i spędzać wolny czas,
  • udzielanie rodzicom pomocy w rozeznaniu sytuacji szkolnej dziecka, zachęcanie
    i towarzyszenie rodzicom w czasie wizyt w szkołach, przedszkolach, poradniach
    i innych instytucjach,
  • uczenie prawidłowej komunikacji, zwracanie uwagi na to w jaki sposób członkowie rodziny powinni rozmawiać ze sobą, aby się rozumieć, w jaki sposób wyrażać uczucia i swoje potrzeby,
  • wspieranie w dbaniu o zdrowie członków rodziny, motywowanie klientów do wizyt
    u lekarzy, regularnych badań oraz diagnozy różnego typu chorób, pomoc w ustalaniu kontaktu do lekarzy specjalistów oraz terminów wizyt u lekarzy,
  • pomoc w tym jak prawidłowo prowadzić gospodarstwo domowe, trening umiejętności wykonywania prac domowych  tj. sprzątanie, gotowanie, zmywanie, pranie, wietrzenie, prasowanie, przeprowadzenie remontu, zachęcanie rodziców do systematycznego wykonywania prac domowych, pomoc w tworzeniu harmonogramu wykonywania prac domowych z podziałem na wszystkich członków rodziny,
  • doradzanie, jak planować wydatki, nauka systematycznego płacenia rachunków oraz sporządzania pism do firm windykacyjnych w celu rozłożenia zadłużeń na raty w miarę możliwości finansowej rodziny,
  • motywowanie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, analiza predyspozycji zawodowych, informowanie o odbywających się szkoleniach zawodowych organizowanych przez PUP, motywowanie do utrzymywania aktywnego kontaktu z PUP,
  • udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej, nauka pisania życiorysu i listu motywacyjnego,
  • pomoc w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia, życia, bezpieczeństwa dzieci
    i dorosłych członków rodziny,
  • informowanie i pomoc w kontaktowaniu się z organizacjami, instytucjami, które pomagają dzieciom i rodzinie,
  • koordynowanie wsparcia udzielanego kobietom w ciąży i rodzinom dzieci niepełnosprawnych w ramach ustawy „Za życiem”.